Květen 2011

Ústní voda a naše zuby

24. května 2011 v 8:45 Bělení zubů
Mezi základní součásti ústní hygieny každého z nás by mělo patřit každodenní čištění chrupu zubní pastou, používání zubní niti, mezizubního kartáčku a hlavně pravidelné proplachování úst ústní vodou. Mnoho lidí žije v domnění, že ke správné péči o jejich zuby stačí pouze jejich čištění, ale již zapomínají na to, že v jejich ústech zůstane spousta míst, kde se svým kartáčkem nedostanou.

Proto by zde měla přijít na řadu ústní voda, která tyto místa ošetří proti tvorbě zubního kazu, vzniku zánětu a následné paradontózy. Dobrá ústní voda vás také může zbavit zubního plaku, ve kterém se usazuje spousta škodlivých bakterií. Tyto bakterie pak způsobují tvorbu zubního kazu a můžou způsobit i nepříjemný zápach z našich úst. Na trhu je v dnešní době mnoho druhů a příchutí ústních vod. Ty nejčastěji se vyskytované jsou například máta, pomeranč, mentol nebo fresh. Avšak tím důležitým rozpoznávacím znakem kvality ústní vody je obsah fluoridu, který má velice pozitivní vliv na zdraví vašich zubů. Ve správné koncentraci zabraňuje tvorbě zubního kazu. Co se týče předcházení usazování zubního plaku je velice účinná látka chlorhexidin, kterou by měla určitě kvalitní ústní voda obsahovat. Pokud se na zubech utvoří zubní kámen, je nutný zásah dentisty, ale pomocí ústní vody můžete i tomuto problému účinně předcházet. Stačí si dát pozor na to, aby vaše ústní voda obsahovala dostatek chloridu zinečnatého, difosfátů a polyfosfátů. Při pravidelném používání ústní vody můžete také minimalizovat citlivost vašich zubů a přispět k jejich bělosti. Na trhu jsou dnes k dostání produkty renomovaných výrobců jako je Colgate, Odol nebo Listerine, které mohou být zárukou kvality. Testy však prokázaly, že i méně známé značky ústních vod mohou být stejně kvalitní za příznivější cenu. Rozpoznávacím znakem při vašem výběru správné ústní vody by mělo být složení daného produktu, které vám nejlépe poskytne vypovídající hodnotu o účinnosti ústní vody.

Životospráva a bílé zuby

16. května 2011 v 22:33 Bělení zubů
Jestliže chceme mít bílé zuby, je velice důležité dbát na naši životosprávu a zvýšenou pozornost musíme věnovat zejména tomu, co jíme a pijeme. Právě jídlo a pití je tím rozhodujícím, faktorem, který určí, zda naše zuby budou nádherně bílé nebo nepříjemně zažloutlé. Pokud vás zajímá, kterým pokrmům a zvyklostem bychom se měli vyhýbat, a které naopak vyhledávat, jste tady správně.

To nejhorší, co pro váš chrup můžete udělat je přílišná konzumace sladkých nápojů. Nejlepší pro vaše zuby je, když pijete pouze čistou vodu. Vyhýbat byste se měli především kole a kyselým džusům. Dalšími velkými škůdci jsou káva, černý čaj nebo například červené víno. Neblaze na barvu našich zubů mohou působit také sojová omáčka nebo například borůvky a ostružiny. Pokud patří kouření mezi vaše zlozvyky, měli byste v zájmu barvy vašich zubů, s ním určitě přestat. Přispět ke žlutým zubům můžou také některé léky, jako například antibiotika. Vyhnout bychom se měli také lidovým radám, jako je například vyplachování úst octem nebo čistění chrupu jedlou solí. Takové praktiky našim zubům spíše uškodí a můžou ho nenávratně poškodit, což si určitě nepřejete. Naopak vyhledávat byste měli určitě ovoce a zeleninu. Například třeba jablko, okurka nebo mrkvička může mít na vaše zuby blahodárný účinek. Obsahují totiž vlákninu, která k bělosti vašeho chrupu přispívá. V poslední době k velice využívaným možnostem patří také bělení zubů. Jedná se totiž o nejúčinnější variantu, jak zvýšit bělost vašeho chrupu. Důležité dále je, zvyknout si na pár důležitých návyků. Například pravidelné měnění zubního kartáčku, nebo používání ústní vody a dentální niti. Zuby si denně čistěte po každém jídle. Čištění by mělo být pečlivé a probíhat nejméně pět minut. Pokud všechny výše zmíněné kroky uděláte, budete bělosti vašich zubů zase o něco blíž.

Čištění zubů

11. května 2011 v 22:30 Bělení zubů
Každý si jistě pamatuje na to, jak mu maminka stále opakovala, ať si čistí zuby, nebo mu vypadají. Nezáleží na tom, jak s touto radou kdo naložil, podstatné je, že téměř každý člověk touží po krásných bílých zubech, takových, jaké vídáme na předních stránkách časopisů a v televizi.

Existuje několik metod čištění zubů, prakticky každý člověk používá trochu odlišnou. Čištění samo o sobě má za úkol odstranit bakteriální povlak, který se časem na zubech tvoří. Lékaři dnes již zavrhují krouživé pohyby kartáčku, protože tyto pohyby vybrušují povrch zubů a sklovinu a jsou také necitlivé k dásním. Spíše se doporučuje používat stírací metody, které jsou také jednoduché na učení, avšak je velmi vhodné je doplnit zubní nití. Obecně se doporučuje čistit zuby kartáčkem natočeným o 45° tak, aby se štětiny dotýkaly zubů i dásní a čištění tak bylo co nejefektivnější.
Kromě pravidelného čištění zubů existují i jiné, účinější metody jak získat zářivý úsměv. Jednou z nich je použití bělící pasty namísto té obyčejné. Bělící pasta je samozřejmě dražší než ta normální, ale je to poměrně snadná a nenáročná metoda, o které vlastně ani nevíte. Prostě používáte jinou zubní pastu. Výsledek není tak dokonalý jako u bělení zubů, ale mnoha lidem může tento způsob vyhovovat.


Nejúčinnější metodou bělení zubů je bělení laserem, které je však také nejdražší. Na zuby se nanese speciální bělící přípravek a laserem nebo lampou se urychluje jeho působení. I přes to je ale tento způsob docela časově náročný, proto se často využívá bělení zubů pomocí bělícího gelu, který si nanesete na gumový aplikátor, což je vlastně pryžový obtisk vašich zubů. Takto si můžete sami kontrolovat intenzitu bělení a vychází to také levněji. Je to obdoba domácího bělení zubů, které si můžete sami aplikovat pomocí běžně dostupných speciálních přípravků, jako je například White Pearl. Další alternativou domácího bělení zubů jsou bělící pásky viz článek "Bělící pásky na zuby". Světově nejznámější a nejpoužívanější jsou americké bělící proužky. Jedná se o značku Crest.

Bělící pásky na zuby

9. května 2011 v 19:40 Bělení zubů
Krásné bílé zuby, už ne sen, ale realita
Ne všichni máme bohužel takové zuby, jaké by jsme si představovali. Do bílé mají naše zuby hodně daleko a už je nám nepříjemné, jak nám každý kouká na úsměv. Krásné bělozubé modelky na billboardech nám taky moc nepřidají . A co teď s tím?

Naštěstí rozvoj v dnešní době se řítí kupředu a tak máme možnost s naším problémem něco udělat. V dnešní době existuje více variant, jak zuby bělit, trh nabízí třeba gely, které se napouštějí bělidlem a tak dosáhnete zářivějšího úsměvu. Další z možností je navštívit zubaře a nechat si zuby vybělit přímo v ordinaci. Tato metoda je sice účinná, ale mnohdy je s návštěvou zubní ordinace spojován stres a strach a tak od toho mnoho lidí upouští. A taky se jedná někdy o drastické ošetření a my máme o své zuby strach. Zbývá ještě jiná možnost?


Ano, jedná se o novinku na trhu, a to bělení zubů pomocí bělících pásků. Zuby si tedy můžeme vybělit v pohodlí domova. Jak vlastně bělící pásky fungují? Používají se jednou denně, kdy bělící pásky nalepíte na 30 minut na vaše zuby. Bližší informace o použití bělících pásků na bělení zubů se dozvíte v příbalovém letáku či na internetu. Tato metoda je naprosto bezpečná, jelikož bělící pásky obsahují stejné ingredience jako používají zubaři při bělení zubů, avšak když si zuby bělíte doma, jdete na to pomalu a tak zásah na zubech není vůbec tak drastický jako u zubaře. Budete mile překvapeni a navíc, cena se ani zdaleka nepřibližuje té, kterou byste mohli očekávat v zubní ordinaci. Bělící pásky CREST můžete pořídit ve několika různých variantách, tak aby si zákazník mohl zvolit ten typ, který potřebuje nejvíce. Takže už žádné usmívání se sevřenými rty. Díky bělícím páskům CREST se můžete smát pěkně po americku. Bělení zubů je nejen levné, ale hlavně je šetrné k vašim zubům, nemusíte se proto bát, že by bělící pásky jakkoliv narušily vaše zuby. Jen vám dopomohou získat vaši vytouženou bílou barvu.