Srpen 2011

Čištění zubů pastou s fluorem

24. srpna 2011 v 20:00 Bělení zubů
Péče o zuby je téma, které se dotýká každého z nás. Pokud chceme aby naše společnost byla ostatním lidem příjemná, musíme dbát na to jak působíme - a péče o chrup patří k tomu nejzákladnějšímu. Zářivě bílé zuby projasní každou tvář, i kdyby ty zuby byly snad trochu křivé. Hezké zuby jsou také známkou dobrého zdraví.

Správnou ústní hygienou můžeme odstranit i nepříjemný zápach z úst a zbavit se povlaku jazyka. Když se budeme o své zuby náležitě starat, můžeme se také vyhnout mnoha dalším komplikacím, jako třeba zubnímu kazu, zánětu dásní nebo parodontóze.

Pečovat o své zuby znamená používat celou řadu pomůcek jako jsou zubní nitě nebo ústní voda. Tyto pomůcky jsou doporučované, ale ať už je využíváte nebo ne, úplným základem vždy zůstává známá dvojice - zubní pasta a kartáček.

Zubní pasta

Zubní pasta by měla chutnat příjemně, nebo aspoň ne odpudivě, abychom kvůli ní nezkracovali dobu čištění. Zubní pasty obohacené fluorem obsahují komplex fluoridů, které zpevňují zubní sklovinu a podporují její demineralizaci. Jejich další výhodou je, že jejich používání činí sklovinu odolnější vůči kyselinám a tak chrání před zubním kazem. V pastě mohou být přidány látky, které rozpouštějí zubní povlak a zabraňují jeho usazování na povrchu zubů. Některé pasty také poskytují dlouhotrvající antibakteriální ochranu.

Zubní kartáček

Kartáček může být buď klasický, určený k běžnému čištění zubů, nebo mezizubní - ten pak umožňuje vyčištění i těch míst, kam se klasickým zubním kartáčkem nedostaneme. Životnost běžného kartáčku je jeden až dva měsíce a po uplynutí této doby bychom ho měli vyměnit.Také se doporučuje vyměnit kartáček po prodělané viróze. Neměli bychom používat kartáčky s příliš tvrdými štětinami, protože ty mohou příliš odírat sklovinu zubů.

Jak si čistit zuby

Podle odborníků si velká část dospělé populace neumí čistit zuby správně. A přitom je správné čištění zubů velmi důležité, protože jediné vyčištění zubů správným způsobem je mnohem prospěšnější než několikanásobné vyčištění nesprávným způsobem. Nejúčinnější je dělat kartáčkem malinké kroužky a postupovat směrem od dásně k okraji zubu. Také je důležité nečistit jen viditelnou část zubů, k čemuž nás to může někdy svádět, ale věnovat pozornost celému chrupu. Různí lidé mají různé chrupy, různé tvary zubů a odlišné mezery mezi nimi, takže pro odhalení optimálního postupu při čištění zubů je vhodné poradit se s odborníkem. Někomu stačí pár pohybů ruky, jiný musí tu samou část chrupu drhnout minutu.

Bělení zubů - korunky, plomby

2. srpna 2011 v 16:23
Přestože zubní sklovina jako taková má přirozeně bílou barvu, bezprostředně pod ní se nachází žlutá zubovina, která se často v průběhu let může zbarvovat až do žlutohněda. Tyto změny má často na svědomí blízkost nervu. Výsledná barva zubu, tak, jak ji zrakem vnímáme, je tedy kombinací odstínu zuboviny a přirozeně bílé zubní skloviny, která však, jak známo, může měnit barvu vlivem stárnutí, kouření, pití kávy či červeného vína a mnoha dalších faktorů.

Bělící zubní pasty

V současné době se na trhu setkáme s celou řadou výrobků určených k vybělení skloviny, příkladem jsou bělící zubní pasty. Tyto pasty většinou obsahují najemno rozemletý vápenec či perlit. Takové přísady pomáhají obrousit z povrchu zubu nejrůznější mechanické usazeniny. Tím lze obnovit původní, přirozenou barvu zubu, nejedná se však o bělení v pravém slova smyslu, neboť pasta nedokáže nijak obarvit pigmenty obsažené ve vnitřní struktuře zubu.

Klinicky ověřený způsob bělení zubů

Moderní metody bělení využívají účinků látky karbamidperoxid. Je prokázáno, že látka zuby účinně bělí, aniž by došlo k jejich poškození. Zubní sklovina není nijak poškozena, přestože látka má schopnost proniknout hluboko do struktury zubu a přítomné pigmenty odbarvovat.
Karbamidperoxid se používá v různé koncentraci. Pokud zvolíte kůru v podobě dlouhodobějšího postupného domácího bělení, běžně se setkáte s 10% koncentrací. U rychlejší, zároveň však nákladnější metody bělení přímo v ordinaci dentisty dosahuje koncentrace karbamidperoxidu až 35%.

Plomby, korunky a zubní náhrady

Při bělení zubů nedochází k poškození, ale ani k vybělení například amalgamových zubních plomb. Dále není možné dodatečně měnit odstín korunek nebo nejrůznějších zubních protéz, proto je nutné barvu pečlivě zvolit již před jejich aplikací.

Citlivost

Krátkodobě se může během procesu bělení objevit zvýšená citlivost zubů. Obvykle mizí do několika dnů, pokud bělení přerušíte, případně se vytratí po dokončení celé kůry nebo ordinačního bělení.