Čištění zubů pastou s fluorem

24. srpna 2011 v 20:00 |  Bělení zubů
Péče o zuby je téma, které se dotýká každého z nás. Pokud chceme aby naše společnost byla ostatním lidem příjemná, musíme dbát na to jak působíme - a péče o chrup patří k tomu nejzákladnějšímu. Zářivě bílé zuby projasní každou tvář, i kdyby ty zuby byly snad trochu křivé. Hezké zuby jsou také známkou dobrého zdraví.

Správnou ústní hygienou můžeme odstranit i nepříjemný zápach z úst a zbavit se povlaku jazyka. Když se budeme o své zuby náležitě starat, můžeme se také vyhnout mnoha dalším komplikacím, jako třeba zubnímu kazu, zánětu dásní nebo parodontóze.

Pečovat o své zuby znamená používat celou řadu pomůcek jako jsou zubní nitě nebo ústní voda. Tyto pomůcky jsou doporučované, ale ať už je využíváte nebo ne, úplným základem vždy zůstává známá dvojice - zubní pasta a kartáček.

Zubní pasta

Zubní pasta by měla chutnat příjemně, nebo aspoň ne odpudivě, abychom kvůli ní nezkracovali dobu čištění. Zubní pasty obohacené fluorem obsahují komplex fluoridů, které zpevňují zubní sklovinu a podporují její demineralizaci. Jejich další výhodou je, že jejich používání činí sklovinu odolnější vůči kyselinám a tak chrání před zubním kazem. V pastě mohou být přidány látky, které rozpouštějí zubní povlak a zabraňují jeho usazování na povrchu zubů. Některé pasty také poskytují dlouhotrvající antibakteriální ochranu.

Zubní kartáček

Kartáček může být buď klasický, určený k běžnému čištění zubů, nebo mezizubní - ten pak umožňuje vyčištění i těch míst, kam se klasickým zubním kartáčkem nedostaneme. Životnost běžného kartáčku je jeden až dva měsíce a po uplynutí této doby bychom ho měli vyměnit.Také se doporučuje vyměnit kartáček po prodělané viróze. Neměli bychom používat kartáčky s příliš tvrdými štětinami, protože ty mohou příliš odírat sklovinu zubů.

Jak si čistit zuby

Podle odborníků si velká část dospělé populace neumí čistit zuby správně. A přitom je správné čištění zubů velmi důležité, protože jediné vyčištění zubů správným způsobem je mnohem prospěšnější než několikanásobné vyčištění nesprávným způsobem. Nejúčinnější je dělat kartáčkem malinké kroužky a postupovat směrem od dásně k okraji zubu. Také je důležité nečistit jen viditelnou část zubů, k čemuž nás to může někdy svádět, ale věnovat pozornost celému chrupu. Různí lidé mají různé chrupy, různé tvary zubů a odlišné mezery mezi nimi, takže pro odhalení optimálního postupu při čištění zubů je vhodné poradit se s odborníkem. Někomu stačí pár pohybů ruky, jiný musí tu samou část chrupu drhnout minutu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak často si čistíte zuby?

0 x denně 13.1% (24)
1 x denně 14.8% (27)
2 x denně 53% (97)
3x a více 19.1% (35)

Komentáře

1 Babča Babča | Web | 22. ledna 2012 v 8:56 | Reagovat

Jak si teda čistit tu neviditelnou část zubů? Rada v tomto článku je natolik obecná, že jsem to správné řešení tak nějak nepochytil :)

2 belenizubu belenizubu | Web | 22. ledna 2012 v 10:34 | Reagovat

Stejně jak viditelnou. Tzn.malé kroužky a postupovat od dásně k okraji. Nesmíme se taky zapomenout na mezizubní kartáčky. :-)

3 Babča Babča | Web | 5. února 2012 v 10:26 | Reagovat

Díky za odpověď. Zatím mi to sice moc nejde, ale asi to je hlavně o cviku :-) Ať se Vám daří!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama