Únor 2013

Zubní sprcha jako typ ústní hygieny

21. února 2013 v 18:40 Bělení zubů
Už znáte ústní neboli zubní sprchu? Jedná se o přístroj, který dokáže nahradit zubní nit nebo mezizubní kartáčky. Funguje na principu tlaku vody, a tak umí spolehlivě vyčistit všechny mezizubní prostory. Zároveň masíruje vaše dásně, zlepšuje jejich prokrvení a napomáhá tak předcházet nepříjemným zánětům. Zubní sprchy jsou dnes jako součást ústní hygieny doporučovány i předními odborníky.

Ústní sprcha neboli irigátor

I tak však mnoho lidí z Čech o ústní sprše dosud neslyšelo. Tento pokrokový přístroj funguje tak, že z něj tryská voda a vzniklým tlakem tak umožňuje cíleně vyčistit ve vašich ústech všechny prostory. Dokáže se dostat nejen mezi přední zuby, ale také mezi zadní stoličky, které je mnohdy náročné vyčistit pouhou zubní nití. Navíc používání niti je mnohdy nepříjemné (například při cestování, nit se může při neopatrnosti zaseknout mezi zuby a poškodit dáseň).

Účinky zubní sprchy

Zubní sprcha vyniká svými pozitivními účinky na náš chrup. Působí jako prevence před různými zubními chorobami, může být použita jako součást jejich léčby. Zároveň budí relaxační pocit. Pomáhá například proti známé a děsivé paradentóze, která v konečném důsledku vede až k vypadávání zubů. Ústní sprcha masíruje a zpevňuje dásně. Ty se tak stávají odolnější před možným napadením bakteriemi.
Zubní sprchy dnes můžete zakoupit od mnoha známých výrobců, v kamenných obchodech i na internetu. Vyrábějí se v celé řadě variací a některé z nich jsou rozšířeny i o drobné vychytávky, například v podobě ultratenkých mezizubních kartáčků.
Zubní sprchu můžete používat denně nebo jen občas. To závisí na kondici vašeho chrupu a případných doporučení zubaře, dentisty nebo jiného ústního specialisty. Použití zubní sprchy je spolehlivé, bezpečné, účinné a rychlé. Nezabere vám více času než čistění mezizubního prostoru jinou metodou.